לחצו ליצירת קשר

מאחזי יד


המדריך לבחירת מאחזי יד למדרגות וקירות

מחפשים מאחז יד מעוצב למדרגות פנים בבית פרטי? מאחז יד למדרגות חוץ במבנה ציבורי? מאחז יד לקיר לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים? אנשי הצוות המקצועי מבית מחברת אוליבר מסבירים שמאחזי יד מוגדרים כאלמנט הנדסי בטיחותי שמטרתם לספק לאורך המדרגות אחיזת יד נוחה ולהעניק תמיכה ויציבות למניעת נפילה. 

ניתן לפגוש מאחז יד לקיר פנימי או חיצוני, בגרמי מדרגות, מרפסות וכן הלאה, בבתים פרטיים, מוסדות ציבור ומבנים וחללים במגזר העסקי. מעבר להיותם אלמנט בטיחותי טהור למניעת נפילה, הפכו מאחזי היד במרוצת השנים לרכיב דקורטיבי אסתטי, ורבים מהאדריכלים ומעצבי הפנים מרבים לעשות שימוש במעקה קיר להדגשת הקונספט עיצובי ולהשלמת המראה של החלל שבו הם מותקנים.

תקן מאחז יד למדרגות

מאחזי יד מהווים על פי חוק רכיב חובה בכמה אלמנטים אדריכליים כגון כניסות ויציאות ממבנים, מקומות שבהם ישנם הבדלי גובה ובסביבת חדרי שירותים. החוק קובע שהגישה אל המבנה וכן היציאה ממנו תהיינה רחבות, בשיפוע מתון, נטולות מכשולים ומרוצפות באופן המפחית את הסיכון להחלקה. 

תנאי נוסף להנגשת המבנה הוא מאחז יד לסיוע בהליכה והגברת הבטיחות. כאמור, מאחזי יד נדרשים על פי חוק גם במקומות בעלי הפרשי גובה, לרבות מדרגות, מעליות ורמפות המקשרות בין מפלסים וגם בשירותים ציבוריים לשימוש האוכלוסייה המוגבלת. 

דרישות והוראות התקן הישראלי 1918 חלק 3.1 לנגישות בסיבה בנויה מתייחס לאופן, גובה וזוויות התקנתם של מאחזי היד, וכן למבנה בהיבט העיצובי, לטווח מידות הרוחב או הקוטר, לחומרים המשמשים  לייצורם והגימור הסופי.

שומרים על בטיחות עם מאחז יד לקיר ומדרגות 

בין אם מדובר על מבנה פרטי או ציבורי, בית או בניין וסוגי מרפסות שונים למיניהן, מאחזי יד הינם הכרחיים בכדי לשמור על בטיחותנו בראש ובראשונה, וכמובן לייצר ערך מוסף לפן העיצובי של המבנה.

עם זאת, ישנם המון סוגים של חומרי גלם מהם ניתן לבחור בכדי לייצר את מעקה לקיר מושלם עבורכם, ותהליך הבניה וההתקנה עלול להיות מורכב, לכן רצוי שתקבלו את כל האינפורמציה הנדרשת כדי לעשות בחירה שקולה ומדויקת.

במידה והחלטתם לרכוש מאחז יד למדרגות ביתכם, רצוי שתדעו כי ישנם מספר פרמטרים חשובים שיש לקחת בחשבון. ראשית, תפקידם של המעקות השונים הינו לשמור על בטיחותנו ובטיחות יקירתנו בכך שניתן להישען עליהם ולהימנע מנפילה.

שנית, אוכלוסיית הנכים לדוגמא, אינה מסוגלת להסתדר באופן עצמאי ללא תמיכה פיזית ולכן מכון התקנים הישראלי קבע בתקן 1918 שיש להתקין בכל מבנה מעקה בגובה המדויק יחד עם קוטר נכון לאחיזה ורמת גימור שמאפשרת נוחות מקסימאלית.

קריטריונים משמעותיים עבור מאחז יד למדרגות (מעקה לקיר) חוץ או פנים

בכדי לבחור את מאחזי היד האולטימטיביים עבורכם כדאי לשים דגש על 4 גורמים עיקריים:

  1. עמידות החומר – חשוב לוודא שהחומר אותו אתם בוחרים הוא בעל יחס חיובי של נשיאת משקל, כלומר יש באפשרותו את היכולת לשאת משקל רב כאשר אדם או מספר אנשים נשענים עליו ונעזרים בו.
  2. תחזוקה – תוכלו למצוא המון סוגים של חומרים איתם מרכיבים מעקות. לדוגמא, מעקה נירוסטה למדרגות אומנם מייצג מראה יוקרתי אך בדומה למתכת מדובר על חומר שדורש תחזוקה שוטפת לעיתים קרובות אחרת עלולה להיווצר קורוזיה.
  3. עלויות – אין ספק שרכישה של מעקה חדש עבור ביתכם עלול להוות כהוצאה יקרה, במיוחד אם מדובר על מאחז יד מעוצב. לצורך העניין, מאחז יד אלומיניום מהווה כחומר הפופולארי ביותר מפני שהמחיר עבורו זול ביחס לשאר החומרים ועדיין טיב החומר נחשב ברמה הגבוהה ביותר.
  4.  שמירה על הקו העיצובי – בסופו של יום, הוויזואליות אכן חשובה לנו ולכן כאשר אתם בוחרים את המעקה הרצוי עבורכם חשוב להתאים אותו לשאר חדרי הבית. 

אלמנט בטיחותי המיוצר מחומרים עמידים מפני החלדה ומחזיק באישורי תקן

כיום מיוצרים מאחזי יד במגוון נרחב וכמעט אינסופי של עיצובים, צבעים וחומרי גלם שונים, החל ממאחז יד אלומיניום, ברזל או נירוסטה, וכלה בעץ, פליז שילוב או של חומרים, כמו לדוגמה מאחזי יד מאלומיניום בציפוי אנודייז נירוסטה שאינה מחלידה, והם משמשים למגוון רחב של ייעודים שונים כגון הגבהה, בטיחות, נוחות, הנגשה, דקורציה ויצירת חיץ בין חללים. 

מחברת אוליבר מציינים שמטבע הדברים, במהלך החיפושים אחר מאחז יד לשימוש כזה או אחר, בחירתו של המוצר נגזרת ממספר שיקולים עיקריים כגון התאמה אל הצרכים הספציפיים, ההיבט העיצובי והמחיר. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בראש ובראשונה באלמנט בטיחותי שאמור לשמש לאורך זמן, לפיכך חובה לוודא שהמוצר עשוי מחומרים עמידים מפני החלדה ומחזיק באישורי תקן.

אז זכרו, בחירת מאחזי יד דורשת מחקר מסוים לפני רכישה, קחו את הזמן והבינו בדיוק מה אתם מעוניינים ודורשים מהמעקה החדש ובצורה הזאת תוכלו לבחור באופן שקול ומדויק.