לחצו ליצירת קשר

מעקות למדרגות


לפי התקן הישראלי 1142, מעקות למדרגות הן בגובה הצריך להיות לפחות 105 ס"מ, למעט לאורך מהלך המדרגות (החלק המשופע), שם גובהו צריך להיות לפחות 90 ס"מ מקצה המדרגה.הגובה נמדד מהמקום שיכול לשמש מדרך רגל. המרווח בין רכיבי המעקה לבין עצמם ובינם לבין הבניין צריך להיות 10 ס"מ מקסימום. הגובה נמדד מהמפלס הסמוך ביותר למעקה, היכול לשמש כמדרך רגל, לכן חשוב לדעת מה מבנה המעקה וכיצד הוא מותקן. לגבי המרווחים - התקן קובע שהמרווחים בין רכיבי המעקה יהיו כאלה שכדור קשיח בקוטר 10 ס"מ לא יוכל לעבור דרכם.

 

בניית מדרגות יחד עם מעקות לגרם המדרגות או מאחזי היד מגיעים במגוון סגנונות, חומרים, צבעים ועיצובים. בכדי לבחור את המעקות האידיאלים תצטרכו לקחת בחשבון את הקו העיצובי של ביתכם וכמובן את העדפות האישיות שלכם. עם הפיתוחים והטכנולוגיה של ימינו, תוכלו למצוא מעקה מדרגות מעוצב שיתאים לאופי של ביתכם ועדיין לשמור על עלויות כספיות נמוכות. מעבר לכך, חשוב לקחת בחשבון את אופן התחזוקה בחומר ממנו עשוי המעקה וכמו כן שמירה על הבטיחות של כל דיירי הבית.

 

מתעניינים במוצר זה?

השאירו פרטיכם כאן ונשוב אליכם בהקדם!

בחירת מעקות למדרגות ביתכם משפיעה על מגוון אספקטים משמעותיים, החל מבטיחות ותחזוקה ועד כדי ההשפעה על הקו העיצובי של הבית והאסתטיקה הכללית. בעוד שבעבר עץ שימש כחומר גלם העיקרי והמסורתי ליצירת מעקות למדרגות בבית הפרטי, כיום ישנן אופציות כגון מתכת ואלומיניום אשר משמשות כחלופות עמידות וחזקות יותר לעומת העץ. תפקידם של מעקות מודרניים הינו ליצור שינוי בקו העיצובי של הבית. מדובר על היבט משמעותי בהרבה מאשר רק עוד פונקציה של נוחות ובטיחות. תוכלו לבחור בחומר גלם כגון מתכת או נירוסטה וליצור מעקות ססגוניים ובוהקים אך חשוב לציין שחומרי המתכת הללו דורשים תחזוקה גבוהה מפני שחלודה עלולה להיווצר עקב הלחות באוויר.

המדריך המלא: מעקות למדרגות פנים וחוץ 

מעקות למדרגות מוגדרים כאלמנט בטיחותי המחויב על פי חוק, כזכור בישראל חלה חובה להתקינם בגרמי מדרגות שיש בהם 3 מדרגות או יותר. כמו כן, המרווחים שבין הרכיבים האנכיים נדרשים למנוע מעבר של כדור בקוטר 10 ס"מ, ואילו מחלקם התחתון של המעקות, בטווח המרחק שבין 90 - 10 ס"מ, חל איסור על הימצאותם של רכיבים אופקיים, למניעת אפשרות לטיפוס ונפילה מגובה. 

בשנים האחרונות משולבים המעקות באלמנטים עיצוביים ונעשה בהם שימוש רב להדגשת הסגנון העיצובי הכללי של החלל, עם זאת, חשוב לזכור שהמעקות הם בראש ובראשונה אלמנט בטיחותי המיועד לספק הגנה ויציבות לכל המשתמשים במדרגות.

חומרי הגלם המשמשים לייצור מעקות

אנשי הצוות המקצועי של חברת אוליבר מציינים שאחד הקריטריונים שחובה לשים עליו את הדעת בעת בחירת מעקות למדרגות נוגע לחומרי גלם המשמשים לייצורם, ובפרט כשהדבר נוגע למעקות עבור מדרגות חוץ, שאז הם חשופים לפגעי מזג האוויר כגון רטיבות, לחות, רוחות, הפרשי טמפרטורה וקורוזיה בפרט. בנסיבות הללו, כדאי להעדיף מעקות מאלומיניום בציפוי אנודייז נירוסטה נגד חלודה וכן מונכ התקלפות ודהיה של צבע. 

מדובר בחומרי גלם הנחשבים ליקרים מעט יותר בהשוואה לחומרי גלם אחרים, אך הם אינם מחלידים ומספקים למעקות חוזק עמידות גבוהה לאורך זמן, זאת בנוסף לכך שמעקות מאלומיניום ונירוסטה קלים לניקוי ואינם מצריכים תחזוקה. בעזרת גימור בציפוי אנודייז תוכלו להימנע לחלוטין מכל ניסיון של היווצרות קורוזיה.

כתוצאה מכך, גם התחזוקה השוטפת כוללת בסך הכל ניקיון פשוט בעזרת מטלית מידי פעם. עבור מעקות פנים ניתן לעשות שימוש במבחר נרחב יותר של חומרים כגון זכוכית, אלומיניום, עץ או שילוב ביניהם.  בנוסף, האלומיניום כל כך איכותי שהמחיר אינו משקף את טיב החומר, להפך, מדובר על חומר שמסוגל לשאת משקל רב ולכן הוא עמיד ובטיחותי ביותר.החלטתם לבחור בחומר גלם? שימו את מירב הדגש על ביטחון ואיכות ולאחר מכן התייחסו לפן העיצובי מפני שמאחזי יד מסוגלים להיות האקס פקטור בכל בית. 

האספקט העיצובי

מעצם מיקומם המרכזי בחלל המבנה, מוענקת מחשבה רבה לסגנון העיצובי של המעקות למדרגות והתאמתם לקונספט העיצובי הכללי. כך לדוגמה, מעקות כבלים ואו מעקות רשת העשויים פרופילי אלומיניום ומשלבים נירוסטה (אל-חלד), מתאפיינים בצביון מודרני עדכני ומעוצבים בקווים ישרים מינימליסטיים ומקרינים לחלל מראה אורבני, נקי ואסתטי. 

מעקות מזכוכית שקופה עשויים להתאים אופטימלית לחללים קטנים, היות ושקיפותם תורמת ליצירת אשליה של מרחב גדול יותר. להקניית סגנון עיצובי כפרי, ביתי וחמים, ניתן לבחור מעקות העשויים מעץ מלא בגימור חלק או מחוספס. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שמאחר והעץ הוא חומר גלם טבעי, מעקות עץ סובלים במרוצת השנים מבלאי גבוה ודורשים תחזוקה שוטפת לשמירה על החוזק, העמידות והמראה.

אם החלטתם לבחור מעקה מדרגות מעוצב, תוכלו לבחור את אחד מהמעקות למדרגות הרצויים ואהובים עליכם מתוך הקטלוג של חברת "אוליבר" כאן באתר.